Fiyat Teklifi İste Size teklif gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi yazınız. İlgili departmanınız en kısa zamanda size geri dönüş yapacaktır.
Waterland | Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri
Anasayfa   ›  

TeknolojilerAtık Su Arıtma  ›  Evsel Atıksu Geri Kazanımı


Gri Su Geri Kazanımı

Gri suyun doğrudan yeniden kullanımı yaygın bir uygulamadır. Banyodan çıkan gri su, bahçe işlerinde kullanılabilmektedir. Gri suyun kullanılmadan önce mutlaka arıtılması gerekir. Uzun vadeli kullanımında suda tuz, yağ ve gres ve yüzey aktif maddeler birikir. Gri sularda doğrudan kullanım için, banyodaki lavabo ve çamaşır makinesinden çıkan gri suların atık su hattına bağlanmadan doğrudan rezervuarlarda kullanılması ilk uygulamadır. İkinci olarak doğrudan bahçe sulama sistemlerinde kullanmaktır. Gri su arıtımında, belirlenen değerlere ulaşılabilmesi için fiziksel, kimyasal, ya da biyolojik arıtım kullanılabilir.

Fiziksel arıtmalarda; kum filtre, kaba filtre ya da membran filtre kullanılır. Kimyasal arıtımda; elektrokoagülasyon, fotokatalitik oksidasyon, iyon değiştiriciler ve granüler aktif karbon uygulanmaktadır. Biyolojik arıtımda; yapay sulak alan (CW), RBC, SBR, MBR teknolojileri kullanılmaktadır. Gri su geri kazanım sistemlerinde standartı sağlamak için ön arıtım için filtrasyon ya da çöktürme, son arıtım için UV veya klor dozajı yapılır.