Fiyat Teklifi İste Size teklif gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi yazınız. İlgili departmanınız en kısa zamanda size geri dönüş yapacaktır.
Waterland | Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri
Anasayfa   ›  

TeknolojilerAtık Su Arıtma  ›  Atıksu Arıtım Ekipmanları


Çamur Pompaları

Atıksu arıtma tesislerinde havalandırma, çöktürme tankları gibi çeşitli proseslerden çamur oluşumu meydana gelmektedir. Bu çamurlar için kendi yoğunluğuna ve karakterine uygun atık çamurlar çıkmaktadır. Üretilen çamurun bertaraf amacıyla susuzlaştırılması için bir yerden başka bir yere taşınması gerekir. Çamur kaynağı, işletme tipi ve proses çeşitlerine göre kullanılacak çamur pompaları tiplerinde de farklılıklar gözlenmektedir. En sık kullanılan çamur tipleri aşağıdaki gibidir:

Mono Pompa: Hemen hemen her türlü çamur çeşidinde kullanılabilen bu pompa, özellikle yoğun birincil karışık ve çürümüş çamurların iletiminde kullanılmaktadır.

Diyaframlı Pompa: Kavitasyon yaparak itme ve çekme mantığıyla çalışmaktadır.

Santifrüj Tip Pompa: Çamur iletiminde kullanılan en yaygın pompa tiplerinden biridir. Genellikle değişken hız sürücü ekipmanlarla birlikte kullanılmaktadır. Bu pompada en çok dikkat edilmesi gereken nokta, uygun kapasiteli pompanın seçimidir.

Tork Akışlı Pompa: Diğer bir adıyla yüksek devirli santifrüj pompalardır. Çamur taşımada oldukça etkili olup kapasiteleri emme ve basma borularıyla kısıtlıdır. Tesiste işletmesi yapılırken değişken hızlara bağlı olarak kontrolü önerilmektedir. Daha yüksek basınçlandırma için seri bağlanılarak da kullanılabilir.

Yüksek Basınçlı Piston Tipi Pompa: Çok yüksek basınçlara rahatlıkla ulaşabilen bu pompa, çamurun uzun mesafelere taşınması gerektiği durumlarda kullanılır. Tek kademeli olarak çalışır. Yüksek basınçla küçük debilerde bile çalışabilir. Dalgıç pompa mantığında çalışır.

Dalgıç Pompa: Islak hazneli pompalar grubundadır. Dalgıç pompalar, çamur karışımı içinde çalışmaya uygun olduğundan özel izolasyonlu entegre pompalardır.