Fiyat Teklifi İste Size teklif gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi yazınız. İlgili departmanınız en kısa zamanda size geri dönüş yapacaktır.
Waterland | Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri
Anasayfa   ›  

TeknolojilerAtık Su Arıtma  ›  Atıksu Arıtım Ekipmanları


Koku Kontrol Üniteleri

Atık sular arıtılmaya giderken beraberinde birçok kirletici organik ve inorganik madde ihtiva eder. Bu maddeler kendi kimyaları sebebiyle veya birbirleriyle tepkimeye girerek kötü koku oluşumuna sebep olurlar. Atıksu arıtma sistemlerinde en çok koku, atık suyun sisteme girdiği ızgaralar ile çamur sistemleridir.

 Koku kontrol giderim alanı çok değişik çözümler üretmeye çalışsa da standart bir koku giderim ünitesi/prosesi yoktur. En yaygın kullanılan sistemlerin başında kimyasal gaz yıkama, biyolojik filtre ve aktif karbon filtresidir.

Kimyasal Gaz Yıkama: Koku içeren havanın ve emisyonların kimyasal gazlarla yıkanarak temizlenmesi ve ortama bırakılmasıdır.

Biyolojik Filtre: Bu sistemde özel mikro organizmalar içeren bir biyofilm kullanılır. Kötü koku içeren hava bu filtrelerden geçerek doğal olarak arıtılması gerçekleşmiş olur.

Aktif Karbon Filtresi: Aktif karbonlar hacimsel olarak kapladığı alanın binlerce katı kadar yüzey alanına sahiptir. Kötü kokuya sahip su aktif karbonların arasından geçer. Kokuya sebep olan kirleticiler aktif karbonun girintili yüzeylerinde tutulmuş olur.