Fiyat Teklifi İste Size teklif gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi yazınız. İlgili departmanınız en kısa zamanda size geri dönüş yapacaktır.
Waterland | Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri
Anasayfa   ›  

TeknolojilerAtık Su Arıtma  ›  Endüstriyel Atıksu Geri Kazanımı


Zero Liquid Discharge (ZLD)

Bazı atık su arıtma sistemlerinde istenen su miktarına ulaşılsa bile geriye arıtılamayacak kadar yoğun konsantre atık sular çıkabilmektedir. Özellikle ters osmoz sistemlerinde süzüntü suyu atık suyun konsantre halidir denebilir.

ZLD, Sıfır Sıvı Atık Deşarjı (Zero Liquid Discharge) kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş bir tanımdır. Sıfır sıvı atık deşarjı, bir veya birkaç sistemden oluşan ve tüm atık suyun arıtılarak geriye sadece temiz suyun kaldığı bir arıtma sistemi esasıdır. Sudaki kirleticiler ise arıtım döngüsü sonunda katı bir formda elde edilir. Bu katı formdaki tuzlar, endüstri bazında geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir.

Atık su ön arıtım ile birlikte katı madde içeriği önemli ölçüde düşürülür. Sonraki adımda membran teknolojileri (Ters Osmoz, Elektrodeiyonizasyon) kullanılarak suyun %98’e kadar arıtımı sağlanabilir. Son olarak, termal bir proses olan evaporasyon ile süzüntü suyu da arıtılır ve geriye katı formdaki tuz kalır.

Sıfır sıvı atık deşarjı birçok alanda etkin bir şekilde kullanılabilmektedir fakat her atık su karakterine aynı sistem kullanılamayabilir. Waterland, su karakterinize uygun sıfır sıvı atık deşarjı sistemlerini en optimum çözümlerle size sunar.