Fiyat Teklifi İste Size teklif gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi yazınız. İlgili departmanınız en kısa zamanda size geri dönüş yapacaktır.
Waterland | Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri
Anasayfa   ›  

TeknolojilerAtık Su Arıtma  ›  Atıksu Arıtım Ekipmanları


Savaklar

Savaklar açık kanalları türlerinde debiyi ölçmek, su derinliğini düzenlemek ve taşkın kontrolü yapmak için kullanılan basit inşaat yöntemleridir. Basitçe ifade etmek gerekirse savaklar, suyun akış yönüne ters olarak inşa edilen ve suyun akmasını sağlayan bir engeldir. En yaygın kullanılanları V tipi, Trapez tipi ve dikdörtgen tip savaklardır. Tanımları basit ve birbirine benzer olarak görünse de hidrolik davranışları ve uygulamaları birbirinden farklıdır.

V Tipi Savaklar: Bu savaklara üçgen tip de denilmektedir. Bu savakların çalışma prensibi, deşarjın su yüksekliği ile orantılı olarak tabandan itibaren gerçekleşmesidir. Deşarjlardaki küçük değişimler derinlikte büyük değişimlere neden olduğu için daha hassas savak ölçümleri üretir.

Trapez Tipi Savaklar: Deşarj su yüksekliği ile doğru orantılıdır. Şekil olarak büzülmeli savaklar olarak da adlandırılır.

Dikdörtgen Tip Savaklar: Temel prensibi diğer türleriyle aynıdır. Dikdörtgen savaklar kısmen daraltılmış, tamamen daraltılmış veya bastırılmış olabilirler. Bastırılmış savaklarda çentik olmadığı için düzdür. Daraltma yapılmasının amacı, su akışının savağa doğru baskılanmasıdır.