Fiyat Teklifi İste Size teklif gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi yazınız. İlgili departmanınız en kısa zamanda size geri dönüş yapacaktır.
Waterland | Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri
Anasayfa   ›  

TeknolojilerAtık Su Arıtma  ›  Atıksu Arıtım Ekipmanları


Sıyırıcılar

Atık su arıtma sistemlerinin genel anlamda temel prensibi kirletici yükleri bir araya getirmek, yoğunluk farkı kullanarak çöktürmek veya yüzdürmek, sonrasında onları sudan fiziksel olarak ayırmaktır. Bu adımlar arıtma sisteminin pek çok alanında uygulanır ve bu işlem için sıyırıcılar kullanılmaktadır. DAF Sistemi, Çamur çökeltme ve yoğunlaştırma tankları ile kum ve yağ ayırma proseslerinin vazgeçilmezidir.

Pek çok türü olsa da kabaca döner sıyırıcılar ve doğrusal sıyırıcılar olmak üzere iki gruba ayrılır:

Dairesel Sıyırıcılar: Sıyırıcı tankının dairesel olduğu çamur çökeltme ve yoğunlaştırma tanklarında kullanılmaktadır. Havuz çapına, tasarımına ve çamur yüküne bağlı olarak kapasitesi belirlenir. Bu sıyırcı tipleri uzunluk olarak bir tankın yarıçapına veya tamamına eşit olabilir. Dipte çökelen çamuru sıyırarak ortamdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Doğrusal Sıyırıcılar: Bu tip sıyırıcılar dikdörtgen tip tanklarda kullanılmaktadır. Dikdörtgen havuzun bir kenarından diğer kenarına sıyırarak ilerler. Kum tutucularda dipten, yağ tutucu ve DAF sistemlerinde yüzeyden ilerler. Çökelen kum dipten sıyrılır, yüzen köpük ve yağlar yüzeyden giderilir. İşlem bittiğinde sıyırıcı tekrar başa döner.