Fiyat Teklifi İste Size teklif gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi yazınız. İlgili departmanınız en kısa zamanda size geri dönüş yapacaktır.
Waterland | Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri
Anasayfa   ›  

TeknolojilerAtık Su Arıtma  ›  Atıksu Arıtım Ekipmanları


Havalandırıcılar/Aeratörler

Hangi tip olursa olsun herhangi bir atık su arıtma tesisinde havalandırma prosesi olmazsa olmazdır. Atık sulardaki organik ve inorganik kirleticiler mikro organizmaların sindirimleri sonucu arıtılır. Bu sindirim doğal bir süreç olduğu için hava gereksinimi kaçınılmazdır.

Atık sulara bu hava desteği veren ekipmanlar havalandırıcılar, ya da diğer bir deyişle aeratörlerdir.

En çok kullanılan tipleri yüzer dubalı aeratörler, blower-difüzör sistemleri ve mikserli jet aeratörlerdir.

Yüzer Dubalı Aeratörler: Havalandırıcı, bir köprü veya şamandıra üzerinden yüzerek suya hava verir. Tıkanma süresi oldukça uzundur. Suyun orta bölgesinden hava akışı sağlanarak yüksek oksijen transfer verimi hedeflenmektedir.

Blower-Difüzör Sistemleri: Atık su tankının tabanına, yüzeyinde atık su karakterine göre değişebilen çaplarda küçük gözenekler vardır. Blowerdan sağlanan hava debisi bu difüzörler vasıtasıyla suyun oksijen ihtiyacını sağlamış olur.

Mikserli Jet Aeratörler: Genellikle çamur ünitelerinde kullanılan tiptir. Bir mikser vasıtasıyla çamurun hem karışması hem de havalanması sağlanır. Karıştırıcı kanatları genelde paslanmaz çeliktir.