Özellikle yüksek konaklama potansiyeline sahip oteller, su ihtiyaçları fazla olacağı için, bu ihtiyacı gidermek adına kuyu suyu, nehir suyu ya da deniz suyu gibi kaynakları kullanabilmektedirler.

Özellikle yüksek konaklama potansiyeline sahip oteller, su ihtiyaçları fazla olacağı için, bu ihtiyacı gidermek adına kuyu suyu, nehir suyu ya da deniz suyu gibi kaynakları kullanabilmektedirler.

Waterland, otellerin ihtiyacı olan su kalitesine ulaşmak için Filtrasyon Sistemlerini, Ultrafiltrasyon Sistemlerini, Deniz Suyu ve Kuyu Suyu Ters Osmoz Sistemlerini uzman mühendis ve teknik kadrosu ile projelendirerek anahtar teslim olarak teslim edebilmektedir. Montaj ve devreye alma aşamalarından sonra Waterland uzman kadrosu bu sistemlerin tüm eğitimlerini vererek, sistemin en optimal seviyede kullanılmasını temin eder ve satış sonrası hizmetleri ile süreci destekler.

Turistik bölgelerde bulunan oteller için genelde en ideal çözüm deniz suyundan elde edecekleri tatlı suyu müşterilerine kullanım suyu olarak  sunmaktır. Deniz suyu arıtım sistemlerinin ilk yatırım maliyetleri yüksek olmakla birlikte, yıllar içerisinde kullanılan su sarfiyatına kıyaslandığında bu sistemler kendilerini belli bir süre içerisinde amorte edebilmektedirler.

 

Deniz Suyu Ters Osmoz Sistemi:

TDS değeri 35.000 mg/l değerinin üstünde olan sular deniz suyu olarak nitelendirilmekte ve bu suların arıtılmasında deniz suyu ters osmoz sistemleri kullanılmaktadır.

Deniz suyu ters osmoz sistemleri, su kaynaklarının yetersiz olduğu, deniz suyu kullanımının gerektiği işletme ve yerleşim birimlerinde kullanılmaktadır. Yüksek kapasiteli işletmeler, otel, belediyeler ve su ihtiyacı fazla olan her tip kuruluş için tasarlanmaktadır.

Deniz suyu ters osmoz modellerinde yüksek elektrik tüketimleri söz konusu olduğundan, işletmelerin enerji tasarrufu sağlayabilmelerine yönelik, prosese göre enerji geri kazanım sistemleri kullanılmak suretiyle projelendirilmektedir.

Bu modellerde kullanılan enerji kazanım sistemleriyle yapılan enerji tasarrufu neticesinde prosesin işletme maliyetinin büyük oranda düşürülmesi sağlanmaktadır.

 

Enerji Geri Kazanım sistemi:

Deniz suyu ters osmoz sistemlerinde kullanılan pompa sistemi, tuzlu su ve deniz suyunun desalinasyonu gibi su arıtma uygulamalarına uygun seçilmelidir.

Desalinasyona uygun özel tasarımı sayesinde tüm ıslak parçalar deniz suyuna dayanıklı olmalıdır. Örneğin deniz suyuna temas eden tüm pompa malzemeleri 904L veya duplex paslanmaz çelikten üretilmiş olmalıdır.

Ayrıca basınç dönüştürücüde suyla temas eden malzemeler, duplex paslanmaz çelik ve seramikten üretilmiş olmalıdır.

Enerji geri kazanım pompa sistemi aşağıdakilerden oluşur:

  • Yüksek basınçlı besleme pompası
  • Basınç dönüştürücü
  • Yüksek kaliteli paslanmaz çelikten üretilen yüksek basınçlı sirkülasyon pompası
  • Değişken Frekanslı Sürücü (VFD)

Uygulama Alanları

  • Tuzlu su ve deniz suyunun desalinasyonu

Özellikler ve avantajlar

  • Konvansiyonel sistemlerle karşılaştırıldığında % 60’a kadar enerji tasarrufu ve kısa geri ödeme süresi
  • Yüksek debiler ve basma yükseklikleri
Previous Post

Endüstriyel Uygulamalar

Next Post

Sera Uygulamaları